BLOG

Czym zajmuje się angiolog?

Angiologia stanowi jedną z młodszych dziedzin chorób wewnętrznych, a lekarze specjalizujący się w niej zajmują się leczeniem chorób naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Choć specjalizacja ta wydaje się być dość wąska, to najnowsze badania pokazują, że pomocy angiologa na różnych etapach swojego życia może potrzebować aż połowa osób na świecie.

Jakie dolegliwości i choroby leczy angiolog?

Specjalista angiolog zajmuje się leczeniem:

  • „pajączków” oraz żylaków,
  • zatorowości płucnej,
  • obrzęków limfatycznych,
  • niedrożności tętnic,
  • tętniaków,
  • przewlekłych chorób żył,
  • zespołu Raynauda.

Rolą tego lekarza jest także diagnostyka przy dolegliwościach związanych z częstym puchnięciem nóg, mrowieniem i drętwieniem, a także brakiem czucia w kończynach.

Jak wygląda wizyta oraz leczenie u specjalisty angiologa?

Angiolog, podobnie jak inni specjaliści w dziedzinie medycyny, bazuje przede wszystkim na wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem, a także na podstawowym badaniu wykonanym w czasie wizyty. W przypadku zdiagnozowania choroby angiolog najczęściej przepisuje leki farmakologiczne i wskazuje metody leczenia prewencyjnego. W chorobach żył prewencja najczęściej obejmuje gruntowną zmianę trybu życia, przede wszystkim wprowadzenie aktywności fizycznej wspierającej rozwój mięśni kończyn, a także unikanie nazbyt długiego siedzenia lub stania.

Na jakie badania może skierować angiolog?

Jeśli wywiad z pacjentem, a także pierwsze badanie nie umożliwiły postawienia diagnozy, specjalista może zlecić dodatkowe, bardziej zaawansowane procedury. Najczęściej wykonywanym badaniem w tej dziedzinie jest USG Dopplera. W sposób nieinwazyjny i bezbolesny pozwala ono na ocenę stanu tętnic oraz żył, a także na zlokalizowanie niedrożności wywołanej zmianami miażdżycowymi. Daje też możliwość wykrycia pierwszych objawów schorzeń zagrażających życiu, czyli udaru, zawału czy zatorowości płucnej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Wizyta u tego specjalisty nie wymaga szczególnych przygotowań. W naszej placówce angiolog w trakcie pierwszej wizyty opracuje indywidualny zarys leczenia, a także wyznaczy wstępny plan zapobiegawczych działań, które przyniosą ulgę w dolegliwościach pacjenta. Dodatkowo takiej wizyty nie należy się obawiać, gdyż badania wykonywane przez angiologa są całkowicie bezbolesne.  

 

Wróć do bloga