BLOG

Jakie badania należy wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Każda wizyta u lekarza specjalisty wymaga pewnych przygotowań. Szczególnie pierwsza wizyta u lekarza danej specjalności zawsze wiąże się z lekkim niepokojem. Nie wiemy czego się spodziewać, jak wygląda badanie i jak przygotować się do wizyty. Nie zawsze możemy też zapytać się rodziny lub znajomych o ich doświadczenia z lekarzem konkretnej specjalności, bo nie zawsze takie doświadczenia mieli, a poza tym tematy medyczne czasem traktowane są jak tematy, o które nie wypada pytać. Zastanówmy się zatem dziś, jak przebiega wizyta u endokrynologa i jakie badania należy przed taką wizytą wykonać.

Endokrynolog, czyli kto?

Pierwsza rzecz, jaką musimy na początku zrobić to wyjaśnić, kim jest endokrynolog. Endokrynolog to ważna specjalizacja medyczna. Jej nazwa jest dla sporej grupy osób skomplikowana i dlatego nie każdy wie, z jakimi problemami można się zgłosić do tego specjalisty. Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z chorób układu dokrewnego. Gruczoły tego układu to tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka, jądra, jajniki oraz łożysko u kobiet w ciąży. Wydzielają one substancje, które wraz z krwią dostają się do wszystkich tkanek i narządów naszego organizmu. Ich rolą jest produkcja hormonów oraz kontrola ich wydzielania. Endokrynologia zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Zaburzenia te sprawiają, że dany gruczoł zaczyna wydzielać za mało lub za dużo hormonów. Rolą endokrynologa jest znalezienie przyczyny zaburzeń hormonalnych i ich leczenie po wykonaniu badań diagnostycznych.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Wizyta u endokrynologa – jak podczas większości wizyt u lekarza - rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Lekarz pyta o występujące objawy i przegląda przyniesioną dokumentację medyczną. Następnie wykonuje badanie stetoskopem oraz mierzy ciśnienie i puls. Często wykonuje także USG szyi. Dzięki niemu będzie mógł ocenić stan tarczycy pacjenta. To badanie jest konieczne do postawienia rzetelnej diagnozy, bo na wyniki badań krwi wpływ ma wiele czynników, które mogą zmniejszać ich wiarygodność. Po badaniu lekarz stawia wstępną diagnozę oraz może zlecić kolejne badania krwi i ewentualnie przepisze leki, oraz zaproponuje termin kolejnej wizyty.

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Przede wszystkim na pierwszą wizytę do tego specjalisty warto zabrać całą dokumentację medyczną, jaką posiadamy. Przydać mogą się wszystkie wykonywane niedawno badania krwi, wypisy ze szpitala i inne badania medyczne. Jeśli mamy wątpliwości, czy zabrać jakieś wyniki, bo nie wiemy, czy mogą się przydać, na wszelki wypadek lepiej je zabrać. Dotyczy to również starych badań. Do tego, przygotujmy sobie listę wszystkich leków i suplementów diety, które zażywamy, łącznie z ich dawkowaniem, ponieważ wiele leków przepisuje się w różnych dawkach. Co do samych badań to chociaż nie mamy pewności, jaką chorobę może podejrzewać u nas lekarz, istnieje pewien podstawowy zestaw badań, które w przypadku podejrzenia problemów endokrynologicznych są koniecznością. Są to TSH, FT3, FT4 i przeciwciała. Bywa, że potrzebne będzie również ATPO i ATG, w niektórych sytuacjach także TRAB (przeciwciała przeciwko receptorowi TSH). Warto także oznaczyć ATPO i ATG, zwłaszcza jeśli nigdy nie były wykonywane. Chociaż skróty te mogą nam niewiele mówić, to każde laboratorium medyczne zna te badania i jeśli będziemy chcieli, wyjaśni nam dokładnie, czym one są.

Wróć do bloga